Az édesgyökér triterpén szaponinokat (glicirrhizint - innen ered latin neve),flavonoidokat, kumarinokat, szterolokat és cukrokat tartalmaz. A gyökér hatóanyagának köszönhetően hatásos köptető, nyálkaoldó és köhögéscsillapító, de alkalmazzák simaizom görcsoldásra is.
Erőteljes gyulladáscsökkentő hatása miatt ajánlott gyomornyálkahártya gyulladás, gyomorsavtúltengés okozta nyálkahártya sérülések esetén.
Az édesgyökér a medvecukor és a bocskorszíj nevű, gyermekek által kedvelt édesség alapanyaga. Felhasználják még a barna sör színezésére, illetve az emésztést serkentő gyógytea készítésére is. Az édesgyökér édes íze a glicirrhizintől származik, az élelmiszer és a gyógyszeripar ízjavítóként hasznosítja.
Teakészítés: csészénként 1-1,5 teáskanálnyi gyökeret forrásban lévő vízzel leöntünk, 15 percig állni hagyjuk, majd leszűrjük. A nyálkatartalom mennyiségének megőrzéséhez célszerű a gyökeret esetleg hideg vízzel felönteni és csak rövid ideig főzni. Naponta háromszor étkezések után fogyasztandó egy csészényi tea. Kezelési idő 1-2 hét. Légúti hurutok esetén kiváló gyógyír.
A gyógynövények gyógyászati célra történő felhasználása előtt kérje ki kezelőorvosa, gyógyszerésze véleményét, aki az állapotának, korának, gyógyszerszedési szokásainak ismeretében egyénre szabottan tud tanácsot adni, az alkalmazható gyógynövény(ek) módjáról, időtartamáról, készítmények hatásairól, vagy az alkalmazott gyógyszerekkel való kölcsönhatásokról!
Bármely összetevővel szemben tapasztalt egyéni túlérzékenység esetén a növény további felhasználása egészségre veszélyes, a jelentkező tünetekkel célszerű szakorvoshoz fordulni. Várandósság és súlyos megbetegedések esetén a gyógynövény-terápia alkalmazása előtt ajánlott a kezelőorvos vagy gyógyszerész szakvéleményének kikérése.