A növény fő hatóanyaga az aukubin glikozid, de tartalmaz még polifenolokat, nyálka-poliszacharidokat, C-vitamint, cserzőanyagot, kovasavat, káliumot, cinket. Elsősorban köhögés csillapítására, köptetőként használják baktériumölő, gyulladáscsökkentő hatása miatt. Oldja a letapadt nyákot, elősegíti a köpetképződést. A torok nyálkahártyáját bevonva enyhíti annak gyulladását, szünteti a köhögési ingert. Ártalmatlansága miatt a gyermekgyógyászatban is szívesen alkalmazzák.
Külsőleg a népgyógyászat bőrsérülésekre, vágott sebekre és vérzéscsillapításra használta. Az útifű friss levelét nehezen gyógyuló sebekre szokás tenni amely fertőtleníti, összehúzza, bezárja a sebet és elősegíti a véralvadást.
Teakészítés: csészénként 1 púpozott kanálnyi útifüvet leforrázunk, fél perc múlva leszűrjük. A naponta frissen elkészített teából 2 csészényit kortyolgatunk el.
Fenti állításokat népgyógyászati tapasztalatok igazoljákFenti állítások a hatóanyagról publikált cikkekből származó idézetek.Nem feltétlenül alkalmasak betegségek, és a szervezet működési zavarainak gyógyítására, nem helyettesítik a megfelelő szakorvosi diagnózist és az esetleges gyógyszeres kezelést! Ha Ön terhes, szoptat, beteg, vagy gyógyszereket szed, ill. más indokolt esetben konzultáljon kezelőorvosával, mielőtt bármiféle étrend kiegészítőt, ill. gyógynövényt alkalmazna!