A Fitodry Orvosi zsálya levél főzete kiváló köptető és nyákoldó hatású. Emellett hatékonyan csökkenti az izzadást, gyulladáscsökkentő hatású, gyomor- és bélpanaszok esetén is alkalmazható.
Belsőleg: felfúvódás, emésztési zavarok kezelésére, vese- és hólyagproblémák esetén ajánlott a zsálya tea fogyasztása
Öblögető szerként: Ajánlják fogínygyulladás, száj- és garatnyálkahártya-gyulladás ellen. Légzőszervi megbetegedésekre a zsálya az egyik legjobb gyógynövény.
Lemosásra, borogatásra: A levelek rovarcsípések és kisebb duzzanatok kezelésére alkalmasak, ha a sérült felületet bedörzsöljük a levél nedvével.
Fürdőként: aranyérbántalmak esetén alkalmazható.
Fűszerként: levesek, sültek, halak, gombás ételek ízesítőjeként használják leginkább.
A zsályának verejtékszabályozó tulajdonsága is van. Belsőleg fogyasztva akár teaként, akár fűszerként csökkentheti a verejték mennyiségét és csökkenti a kellemetlen izzadságszagot.
Elkészítése: 2 teáskanálnyi zsályalevelet forrázz le 2,5 dl vízzel, majd 10 perc állás után szűrd le. Naponta 2-3 csészényit érdemes belőle fogyasztani. Kihűlve garlarizáló oldatként is alkalmazható, a száj-, a fogíny- és toroknyálkahártya gyulladásának kezelésére.
Emésztési problémákra, gyomorpanaszokra 1 teáskanálnyi zsályalevélből készíts a fenti leíráshoz hasonlóan teát, és napi háromszor, étkezések előtt negyed órával idd meg. Teltségérzettel járó emésztési panaszok orvosolhatók vele.
Figyelem! Terhes és szoptató anyáknak, alacsony vérnyomásúaknak és 2 éven aluli gyermekeknek nem ajánlott a fogyasztása!
A gyógynövények gyógyászati célra történő felhasználása előtt kérje ki kezelőorvosa, gyógyszerésze véleményét, aki az állapotának, korának, gyógyszerszedési szokásainak ismeretében egyénre szabottan tud tanácsot adni, az alkalmazható gyógynövény(ek) módjáról, időtartamáról, készítmények hatásairól, vagy az alkalmazott gyógyszerekkel való kölcsönhatásokról!
Bármely összetevővel szemben tapasztalt egyéni túlérzékenység esetén a növény további felhasználása egészségre veszélyes, a jelentkező tünetekkel célszerű szakorvoshoz fordulni. Várandósság és súlyos megbetegedések esetén a gyógynövény-terápia alkalmazása előtt ajánlott a kezelőorvos vagy gyógyszerész szakvéleményének kikérése.