Az orvosi pemetefű tüdőtisztító, köptető hatását a kutatások szerint annak köszönheti, hogy stimulálja a tüdőhörgők nyálkahártyájának kiválasztását. Ezzel hígítja a tüdőben képződő nyákot, amely így könnyebben távozik a tüdőből. A hatásért a növényben nagy mennyiségben jelen lévő marrubiin nevű hatóanyag, valamint a növény illóolaj-komponensei felelősek (Wiesner és munkatársai)
Szardínia északi részén végzett etnofarmakobotanikai vizsgálatok megerősítették az orvosi pemetefű alkalmazását az asztma megelőzésében és kezelésében. Az asztmás rohamok megelőzésére reggel éhgyomorra adták a pemetefűből készült teát a vizsgálatban részt vevő öt személynek. A folyamatosan értékelt eredmények megerősítették általános egészségi állapotuk javulását. A kutatók szerint a hatás a pemetefű flavonoidjainak köszönhető. Arra a következtetésre jutottak, hogy a flavonoidok az anafilaxiás, tehát gyulladásserkentő anyagok felszabadulásának gátlásával hatnak, emellett ellazítják a hörgők simaizomzatát. (Ballero és munkatársai)
A pemetefű légutak egészségét támogató hatását támasztja alá a kísérletesen megfigyelt:- görcsoldó, (Schlemper és mtsai)- gyulladáscsökkentő, (Sahpaz és mtsai, Stulzer és mtsai)- fájdalomcsillapító, (Jesus és mtsai, de Souza és mtsai)- antibakteriális, (Robles-Zepeda és mtsai, Zarai és mtsai)- antioxidáns hatása. (Berrougui és mtsai, Firuzi és mtsai, Perez-Cruz és mtsai)
FIGYELMEZTETÉSEK, ELLENJAVALLATOK